Aktualności → Wydarzenia

Wybrane wydarzenie

5.12.2016
 Zdjęcia 

Informatycy i hotelarze z Głowackiego na praktykach w Grecji


Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie wraz z opiekunami: panią dyrektor Elżbietą Zadrąg i panią Anną Górnicką, nauczycielem przedmiotów zawodowych przebywali od 8 listopada 2016 roku w Grecji na praktykach zawodowych, realizowanych w ramach dwóch projektów: „ Hotelarze i restauratorzy – zawody przyszłości. Dobre praktyki greckich hotelarzy i restauratorów szansą na rozwój branży ” oraz „ Unia Europejska drogą do osiągnięcia sukcesu dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technika informatyka” .

Młodzież z klas II – ich i III – ich technikum hotelarstwa oraz technikum informatycznego poszerzała swoje umiejętności, zdobywała nowe doświadczenia, doskonaliła w praktyce język angielski a w czasie wolnym poznawała kulturę i przyrodę Grecji.

Uczestnicy wyjazdu podczas praktyk mieszkali w hotelu Paralia Panteleimonos, położonym w jednej z miejscowości południowej Riwiery Olimpijskiej.

Młodzież zapoznała sie z ogólnymi zasadami panującymi w hotelu, regulaminem i przepisami bhp oraz organizacją pracy na przydzielonych im stanowiskach.

Uczniowie technikum hotelarskiego zajmowali się między innymi przygotowaniem posiłków na cały dzień (śniadanie, lunch, kolacja), podawaniem ich do pokoi, sprzątaniem, uczyli się też nakrywania i dekorowania stołów i obsługi sprzętu hotelowego. Sprawdzeniem nabytych umiejętności było przygotowanie sali na bal charytatywny dla greckich sportowców.

Informatycy rozpoczęli swoje praktyki od zapoznania z dokumentacją technologiczną oraz informatyczną, która będzie im potrzebna do dalszej pracy w zawodzie. Uczniowie pracowali nad przygotowaniem elementów i układów elektronicznych do montażu, zajmowali się też eksploatacją sprzętu komputerowego, aktualizacją i modyfikacją wykorzystywanego oprogramowania, przygotowaniem firmy do wykorzystania IT oraz organizacją serwisu i przeglądów okresowych. Zajęcia odbywały się w firmach GlobalTech i RAM.

Wyjazd do Grecji był także niepowtarzalną okazją do poznania kultury tego pięknego śródziemnomorskiego państwa. Młodzież zwiedziła między innymi średniowieczną twierdzę w Platamonas, w Alykii zobaczyła jak otrzymuje się sól z wody morskiej i hoduje małże, podziwiała wspaniałe widoki na rzekę Enipeas oraz na pasmo Olimpu podczas wędrówki do Wodospadów Zeusa.

Dodatkową atrakcją była także nauka greckich tańców narodowych i degustacja potraw kuchni greckiej.

Młodzież wróciła do kraju bogatsza o zdobyte doświadczenie zawodowe, wiedzę na temat kultury Grecji oraz niezapomniane wspomnienia utrwalone na pięknych zdjęciach.

Opracowała: Anna Kurzak